10 požymių, kad Jums reikalingas neurologas

Žmogaus smegenys yra žavus ir sudėtingas organas, valdantis viską – nuo minčių ir emocijų iki judesių ir pojūčių. Tačiau kas nutinka, kai mūsų nerviniuose takuose kas nors sutrinka? Neurologai yra gydytojai, apmokyti diagnozuoti, gydyti ir valdyti galvos smegenis, nugaros smegenis, nervus ir raumenis veikiančius sutrikimus. Atpažinti, kada reikia kreiptis į gydytoją, gali būti labai svarbu, norint laiku pradėti gydymą ir užkirsti kelią sunkesnėms komplikacijoms.

10 požymių, kurie gali rodyti, kad atėjo laikas paskirti susitikimą su neurologu:

  1. Nuolatiniai arba stiprūs galvos skausmai: Jei retkarčiais galvos skausmas yra įprastas ir jį gali sukelti įvairūs veiksniai, pavyzdžiui, dehidratacija ar stresas, tai dėl lėtinio ar stipraus galvos skausmo, ypač migrenos, gali prireikti neurologo įsikišimo. Jei galvos skausmus lydi regos sutrikimai, pykinimas arba itin didelis jautrumas šviesai ir garsui, tai gali būti migrenos požymiai.
  2. Lėtinis skausmas: nuolatinis skausmas kartais gali būti neurologinio sutrikimo pasekmė. Neurologai gali diagnozuoti tokias ligas, kaip trišakio nervo neuralgija, stiprus veido skausmas, arba  skausmas, sklindantis į koją.
  3. Raumenų silpnumas arba drebulys: Jei jaučiate nepaaiškinamą raumenų silpnumą ar drebulį, tai gali būti neurologinės ligos požymis. Tokios ligos kaip Parkinsono liga dažnai pasireiškia drebėjimu ankstyvosiose stadijose.
  4. Atminties praradimas arba pažinimo funkcijų pablogėjimas: Trumpalaikiai atminties sutrikimai yra įprasti, pavyzdžiui, pamirštate, kur padėjote raktus. Tačiau nuolatiniai atminties sutrikimai, sunkumai sprendžiant problemas ar kiti kognityviniai pokyčiai gali būti ankstyvieji tokių ligų kaip Alzheimerio liga ar kitos demencijos formos požymiai.
  5. Regėjimo problemos: Staiga atsiradęs neryškus matymas, dvigubas matymas arba regėjimo praradimas gali reikšti įvairias neurologines ligas – nuo migrenos iki išsėtinės sklerozės. Nors oftalmologai gydo daugelį su akimis susijusių problemų, tam tikriems regos sutrikimams gali prireikti neurologo patirties.
  6. Nusilpimas arba dilgčiojimas: Dilgčiojimo pojūtis, ypač jei ilgą laiką buvote vienoje padėtyje, yra įprastas reiškinys. Tačiau lėtinis ar pasikartojantis tirpimas ar dilgčiojimas, ypač jei jis pasireiškia vienoje kūno dalyje, gali rodyti tokias ligas, kaip periferinė neuropatija ar užspaustas nervas.
  7. Judėjimo sunkumai: Sunkumai vaikščioti, išlaikyti pusiausvyrą ar koordinaciją gali būti įvairių ligų – nuo Parkinsono ligos iki smegenėlių sutrikimų – simptomai. Tokie judėjimo sunkumai, ypač jei jie atsiranda staiga arba greitai progresuoja, reikalauja neurologinio įvertinimo.
  8. Miego sutrikimai: Kai kurie miego sutrikimai yra susiję su neurologinėmis problemomis. Dėl tokių būklių, kaip neramių kojų sindromas ar miego apnėja, gali prireikti apsilankyti pas neurologą.
  9. Priepuoliai: Priepuolis gali būti dramatiškas įvykis ir aiškus ženklas, kad kažkas negerai su smegenų elektriniu aktyvumu. Nesvarbu, ar tai pavienis įvykis, ar pasikartojantis reiškinys, būtina apsilankyti pas neurologą, kad būtų nustatyta priežastis ir paskirtas tinkamas gydymas.
  10. Pojūčių praradimas: Jei pastebėjote, kad prarandate pojūčius bet kurioje kūno dalyje, ypač jei tai nesusiję su jokia akivaizdžia trauma, būtina kreiptis į neurologą. Toks jutimo netekimas gali rodyti nugaros smegenų sutrikimus, nervų ligas ar kitas neurologines problemas.

Papildoma informacija

Nors šis sąrašas jokiu būdu nėra baigtinis, tai yra keletas dažniausių požymių, galinčių rodyti neurologinę problemą. Svarbu pažymėti, kad daugelį šių simptomų gali sukelti ir ne neurologinės ligos. Pavyzdžiui, pirštų tirpimą gali sukelti ne neurologinis sutrikimas, o riešo kanalo sindromas, kurį gydo ortopedai.

Pabaigos žodis

Vis dėlto svarbiausia, kad pajutę bet kurį iš šių požymių, ypač jei jie nesiliauja arba yra stiprūs, būtinai kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą. Jie gali nukreipti jus pas tinkamą specialistą, nesvarbu, ar tai būtų neurologas, ar kitas specialistas, ir užtikrinti, kad jums bus suteikta tinkama priežiūra ir gydymas. Neurologinės sveikatos srityje, kaip ir daugelyje kitų medicinos sričių, ankstyvas ligos nustatymas ir įsikišimas gali labai pakeisti rezultatus.