Maistas seniau

Bulvių kotletai

Išvirti bulves, gerai nugarinti, puodą pakratant. Sugrūsti į košę, pridėti karšto pieno, gabaliuką sviesto, druskos ir pipiru. Košę mediniu šaukštu išsukti, kad pasidarytų balta ir puri. Košę atšaldyti. Ant lentelės padėjus po šaukštą košės, su dviem nesmailais peiliais padaryti nestorus ir nedidelius kotletus, apvilgyti juos išplaktame kiaušinyje, paskui smulkiuose sausainiuose, dėti keptuvėn į karštą sviestą ir apkepinus iš abiejų pusiu, sudėti į pusbliūdį ir karštus paduoti.

Prie bulvių kotletų būtinai reikia padažo. Padažui galima ištirpyti kiek sviesto, pridėti truputį grietinės, supilti į indelį ir paduoti prie kotletų. Bet dažniausia ir geriausia tinka grybų padažas. Kai kotletus apkepame, padažas jau turi būti gatavas.

Grybų padažas

Nuplauti kelis džiovintus grybus. Išvirti vandeny, pridėjus druskos, svogūno skiltelę ir l gvazdikėlį. Vandens nereikia pilti per daug (4 — 5 grybams l — 1 ½ stiklinės vandens).

  • Pastaba: jei nemokate ar nežinote kaip ir kiek laiko džiovinti grybus namuose, apsilankykite www.valgo.me portale. Skiltyje dziovinti grybai rasite daug naudingos informacijos apie grybų džiovinimą orkaitėje, elektrinėje džiovyklėje ir daug naujos ir aktualios informacijos.

Kai grybai išvirs, tada juos nusunkti ir supiaustyti pailgais rėželiais, o iš tos sunkos, kurioje grybai virė, pagaminti padažą. Į mažą rundeliuką įdėti šaukštelį sviesto ir šaukštelį miltu. Sviestą su miltais užvirinti. Tada po truputį su-pilti grybų sunką. Pilant sunką padažą maišyti, kad nebūtų kleckų. Sunkos pilti tiek, kad padažas būtu vidutinio tirštumo. Dar kartą užvirinti. Atkėlus nuo ugnies pridėti druskos, pipirų, kelis šaukštus rūgščios grietinės ir jeigu norime bent vieną kiaušinio trynį. Į padažą taip pat reikia sudėti supjaustytus grybus. Padažą pašildyti, bet neužvirinti ir, supylus į salotinę, paduoti.

Užkepimas iš manų košės

Užvirinti ½ litro pieno, įberti 3 šaukštus (75 gr.) manų kruopų. Pavirinus 10 min. atkelti nuo ugnies, įdėti 3—4 nedidelius šaukštus cukraus, 3—4 kiaušinio trynius ir keletą supjaustytų migdolų. Ataušinti. Tada išplakti baltymų putelę ir sumaišyti su koše. Viską supilti į užkepimams indą arba į emaliuotą indelį, apibarstyti cukrumi ir sausainiais, uždėti po mažą gabaliuką sviesto ir pakepti. Kaip apgels paduoti su visu indu, kuriame kepė.

Varškės pudingas

500 — 600 gr. varškės, l — 2 šaukštai miltų, šaukštas sviesto, 4 —5 kiaušiniai, ½ stiklinės cukraus.

Pertrinti varškę per sietelį, suberti miltus, su-pilti 2—3 šaukštus tirpyto sviesto, taip pat su-dėti 4—5 trynius, sutrintus su ½ stiklinės cukraus. Galų gale sudėti išplaktų baltymų, putelę sumaišyti, viską pilti į sviestu išteptą pudingo formą, uždaryti, įstatyti į verdantį vandenį ir virti apie

1 val. saugant, kad į formą nepatektų vandens. Kepimo formos nereikia dėti pilnos, nes pudingas kyla.

Neturint pudingo formos, galima tešlą sudėti į tankios drobės skarelę, galai surišti, įdėti į vandenį ir virti, kai išvirs, išimti iš skarelės ir paduoti. Prie pudingo visada reikia duoti vanilinio padažo.

Vanilinis padažas

  1. Užvirinti stiklinę pieno, įdėjus gabaliuką vanilijos. Kai užvirs, nukelti nuo ugnies ir sudėti 2 trynius sumaišytus su l šaukštu cukraus.
  2. Sudėjus trynius padažą maišyti, ir dar pašildyti, kad sutirštėtų, bet saugoti, kad neužvirtų, nes tada padažas susitrauks.
  3. Užtai geriau šildyti ne ant plytos, bet įstačius į karštą vandenį.
  4. Šildant padažą reikia visa laiką maišyti.