Skolų išieškojimas: kokie procesai laukia skolininko?

 

Skolos susigrąžinimo tema yra aktuali žmonėms, kurie plėtoja verslą, taip pat ir fiziniams asmenims. Skolų išieškojimas tampa vis dažniau naudojama paslauga, ypač koronaviruso pandemijos metu, kuomet yra ribojama daugelis veiklų ir teikiamų paslaugų. Natūralu, kad po tokio finansiškai skaudaus smūgio, atsitiesti yra labai sunku. Tie, kurie naudojasi teikiamų kreditų paslaugomis susiduria su kreditoriais, kuriems turi grąžinti skolas, nes ai yra finansinis įsipareigojimas, už kurį yra atsakingas skolininkas.

Pasitaiko atvejų, kuomet fiziniai asmenys ir verslininkai nežino, ko griebtis, norint išieškoti skolas. Kyla klausimas, kur reikia kreiptis ir kas gali padėti tokioje situacijoje. Ar reikia kreiptis į antstolį ar į skolingą asmenį, o gal būt į advokatą, arba skolos išieškojimo tarnybą?

Kai vyksta skolos išieškojimas, labai svarbu atitinkamai pasirinkti efektingą skolos susigrąžinimo būdą. Prieš pradedant kažką daryti, pirmiausia reikia išsiaiškinti, kokia yra skolininko finansinė padėtis, koks jo mąstymas apie tam tikrą susitarimą. Gal būt jo finansinės problemos yra tik laikinos ir tam tikru būdų, galima viską lengvai išspręsti.

Skolų išieškojimo būdai gali būti keli: ikiteisminį skolų išieškojimas ir teisminiai, kurių tvarka asmuo priverstinai privalo grąžinti skolą. Ikiteisminis skolos išieškojimas – tai lengviausias ir greičiausias būdas atgauti skolą iš skolininko. Kuomet skolininkas savo noru grąžina pasiskolintą pinigų sumą. Raštišku nurodymu, kuriame yra nurodomos visos galimos pasekmės, jei nebus atsiskaitoma, skolininkas yra paraginamas vykdyti jam pateiktus reikalavimus. Jei skola yra planuojama grąžinti, skolininkas kreipiasi į kreditorių ir tariasi dėl sumos grąžinimo sąlygų ar skolos atidėjimo kuriam laikui. Taigi, elementariu paraginimu ar skambučiu, gali būti išspręstas skolų klausimas.

Teisminis skolos išieškojimas yra pasitelkiamas tada, kuomet skolininkas nenori grąžinti skolos geranoriškai.  Jeigu yra pagrindo, kad skola būtų išieškoma teisminiu būdu, galima pradėti vykdyti ir teisminius procesus. Šis kelias yra daug rimtesnis, nes gresia dar didesnė atsakomybė.

Taigi, abu išieškojimo būdai reikalauja asmens atsakomybės ir supratimo, kad skola turi būti grąžinta. Kreditorius turi įvertinti skolininko finansinę padėtį ir pagal situaciją pasirinkti skolos išieškojimo būdą.