Laidotuvių organizavimas: tradicijas keičia naujausios tendencijos

Bet kokia netektis yra nelaukiama ir priimama kaip skaudus smūgis šeimai, draugams, artimiesiems. Mirties atveju tenka rūpintis atsisveikinimo procesu: velionio paruošimu, šarvojimu bei pačiomis laidotuvėmis. Paprastai šeimos nariai nori padaryti viską, kad artimasis galėtų išeiti oriai, su pagarba. Kaip bėgant laikui keičiasi papročiai ir laidojimo paslaugos Vilniuje?

Laidojimo įpročius diktuoja realybė

Per pastarąjį dešimtmetį laidojimo paslaugos Vilniuje ir jų organizavimas sparčiai keičiasi: juodas gedulo rūbas dažniau išmainomas į kasdieninius ar net šviesių atspalvių drabužius. Dar vienas ryškus pasikeitimas – gerokai sutrumpėjo palaikų šarvojimo laikas. Anksčiau tam būdavo skiriamos kelios dienos, o dabar šarvojimas dažniausiai trunka vieną dieną.

Kalbant apie naujoves šarvojimo salėje, pastebima, kad keičiasi tai, kokios gėlės nešamos paskutiniam atsisveikinimui. Masyvius laidotuvių vainikus dažniau pakeičia nedidelės, kuklios puokštės ar pavieniai žiedai. Taip pat vis dažniau vietoje giedorių skamba paties velionio parinkta ar dažnai klausyta muzika, kuri nebūtinai yra liūdna. Svarbiausia, kad atskleistų mirusiojo asmenybę, reprezentuotų jo išgyventas malonias akimirkas. Tinkamas laidotuvių organizavimas užtikrina, kad viskas vyktų laiku ir sklandžiai.

Taip pat kitokią formą įgavo gedulingų pietų tradicija. Anksčiau buvo įprasta daryti gausesnius gedulingus pietus restorane, į kuriuos susirinkdavo praktiškai visi laidotuvių dalyviai. Šiandien daugiau žmonių renkasi tylų paminėjimą siauresniame rate.

Specialistai atkreipia dėmesį, kad šiandienos kontekste tam tikrus pokyčius laidojimo tvarkai lemia koronavirusas. Nors Lietuvoje karantino nebėra, laidojimo paslaugos Vilniuje teikiamos šiek tiek kitaip, nei anksčiau. Tebeegzistuoja rekomendacijos dėl asmenų kiekio ribojimo, galimo šarvojimo salės ploto, būtinybė dėvėti apsauginę kaukę, dezinfekuotis rankas bei kiti apsauginiai reikalavimai.Na

Svarbiu kriterijumi išlieka kaina

Specialistų teigimu, žmonės, ieškodami laidojimo paslaugų, atsižvelgia į kainą. Ji labai svyruoja. Laidojimo paslaugos Vilniuje gali atsieiti nuo 600 iki 4000 ir daugiau Eurų, nors daugelio pageidaujama suma – ne didesnė, kaip 1000-1500 eurų. Svarbu žinoti, kad ruošiantis artimo žmogaus laidotuvėms, numatoma vienkartinė laidojimo pašalpa. Ji gali padėti gerokai sumažinti išlaidas. Pageidaujant pretenduoti į vienkartinę pašalpą, reikia pateikti prašymą (forma yra ir internete) bei tapatybę įrodančius dokumentus.