Nuo ko prasideda priklausomybė alkoholiui?

Priklausomybė alkoholiui prasideda ne fiziškai, o psichologiniame asmens lygmenyje. Gyvenimas ne visada būna rožėmis klotas, o užklupusius sunkumus kiekvienas žmogus priima ir tvarkosi su jais skirtingai. Vieniems užtenka gerai išsiverkti, apsvarstyti viską iš naujo, susidėlioti mintis ir gyvenimas tampa lengvesnis. Tačiau kai kurie mūsų genetikoje užkoduoti ir gyvenimo patirčių paveikti įpročiai tampa lengviausia išeitimi. Viena iš tų išeičiu tampa besaikis alkoholio vartojimas. Ir nors tuo metu jaučiamas šioks toks palengvėjimas, gyvenimo sunkumų tai neišsprendžia, o tik sukelia jų dar daugiau.

Priklausomybė alkoholiui paslėpta mūsų genetikoje?

Kiekvienas žmogus savo išvaizdos aspektus paveldi iš savo tėvų. Vienoda nosis, akių spalva, veido bruožai – visa tai mūsų biologinių tėvų mišinys. Tačiau paveldėti galima ne tik išvaizdos aspektus, bet ir ligas bei įvairius potraukius. Negalima sakyti, jog priklausomybė alkoholiui yra tai, kas yra tiesiogiai paveldima, tačiau polinkis į priklausomybes – taip. Įvairūs atliekami tyrimai rodo, jog vaikai, gimę alkoholikų šeimose, turi didesnį polinkį į priklausomybę alkoholiui. 

Taip yra ir kiti paveldimi bruožai – pavyzdžiui, asmens charakterio savybės. Lengvai paveikiami žmonės gali lengviau pakliūti į alkoholizmo pinkles. Tačiau genetika dar nereiškia, jog žmogus susidurs su priklausomybe alkoholiui. Tai veikia ir aplinkos faktoriai.

Aplinkos veiksniai lemiantys priklausomybes

Kiekvienas augame skirtingose šeimose, įgauname skirtingas vertybes, patirtis bei gyvenimo supratimą. Todėl ir mūsų polinkiai į žalingus įpročius vystosi skirtingai. Priklausomybė alkoholiui gali prasidėti dėl įvairių gyvenimo traumų – skaudžios netektys, dideli sukrėtimai, kurie nebeleidžia kontroliuoti savo gyvenimo ir emocijų. Tokiais atvejais kai kurie žmonės griebiasi paprasčiausio šiaudo – alkoholio. Besivystanti tolerancija dideliam alkoholiui kiekiui atneša ir kitus negalavimus – dirglumą, nerimo jausmą, savęs valdymo praradimą. Tačiau priklausomybė alkoholiui, net ir jaučiant fizinius negalavimus, neleidžia nutraukti alkoholio vartojimo taip paprastai.

Priklausomybė alkoholiui yra liga, kuriai gydyti ne visada užtenka tik savikontrolės. Tokiu atveju galima siekti psichologo pagalbos, tačiau kai liga yra giliai pasėjusi savo šaknis, reikia palengvinti ir fiziologinius simptomus. Tam padeda lazerinė terapija. Ji padeda mažinti potraukį alkoholiui, harmonizuoja, mažina abstinencijos simptomus bei padeda organizmui pačiam pradėti savigydos procesus.